500 000 000 zbiker@t.pl

Pasy bezpieczeństwa zaczęto stosować już w XIX wieku, kiedy głównym środkiem transportu były dorożki, za to w pierwszej połowie kolejnego wieku wprowadzono je do samolotów. Taka forma bezpieczeństwa jednak nie miała swojej siły przebicia w samochodach. Ford jako pierwszy wyszedł z tą inicjatywą, która nie spotkała się z entuzjazmem użytkowników i taki sam los podzielili inni, amerykańscy producenci. Pomimo swoich korzyści, pasy bezpieczeństwa do dziś niechętnie są używane w Stanach, a i nie ma obowiązku ich zapinania.

Pierwsze pasy bezpieczeństwa

Sytuacja inaczej prezentuje się w Europie. W 1947 roku zaprezentowano pierwsze pasy bezpieczeństwa o trzypunktowej konstrukcji, które przytrzymują klatkę piersiową, brzuch oraz biodra. Pojawiły się ona po raz pierwszy w modelu Volvo PV 544, (volvo – części) który pojawił się na drogach dopiero w 1959 roku. To rozwiązanie znalazło wielu zwolenników. W latach 60 było ono tak ugruntowane, iż wprowadzono obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa na przednich siedzeniach. W Polsce ten przepis został wprowadzony nieco później- w 1983 roku.

Obowiązek zapinania pasów

Przeforsowanie zasady o obowiązkowym zapinaniu pasów bezpieczeństwa miało swoje uzasadnienie. Według testów, przypięcie ciała do fotela podczas zderzenia czołowego znacznie zwiększa szanse na uratowanie życia i zminimalizowania ewentualnych obrażeń. Zauważono, że niezabezpieczony pasażer może stracić życie przy zderzeniu o prędkości zaledwie 30 km/h. I tu szkopuł, bo każdy, kto uważnie słuchał na lekcjach fizyki doskonale wie, że ciało ulegając kolizji przy owej prędkości porusza się w bezwładzie ważąc znacznie więcej. Przykład? Mężczyzna o wadze 80kg zachowując powyższe proporcje w momencie przemieszczania waży aż 2 tony. Proces ten jest efektem przyspieszenia ziemskiego, które powoduje wyjątkowo przykre konsekwencje wypadnięcia przez przednią szybę i niestety najczęściej kończy się natychmiastową śmiercią. Linki – oferta

Podstawowym warunkiem prawidłowego – to jest bezpiecznego i skutecznego działania pasów jest ich położenie.

Podstawowe kryteria są następujące :
– pasy powinny mieć dobrze dobraną wysokość
– pasy powinny przylegać do ciała
– pasy nie powinny być poskręcane
– pas biodrowy zgodnie z przeznaczeniem powinien opinać biodra
– pas piersiowy powinien przebiegać nad środkiem barku
M.in. na te aspekty uwagę zwracają policjanci z drogówki. Osoba, która nie dopełniła obowiązku zapięcia pasów zostaje ukarane mandatem w wysokości 100 zł oraz 2 punktami karnymi. Kierowca pojazdu może otrzymać mandat również za brak pasów u któregoś z pasażerów pojazdu którym prowadzi. Zgodnie z art. 45 ust. 2 pkt 3 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005r Nr 108 poz. 908) grozi mu za to mandat w wysokości 100zł i aż 4 punkty karne. W sytuacji w której kierowca nie jest świadomy, iż któryś z jego pasażerów nie ma zapiętych pasów – wówczas na taką osobę nakłada się mandat w wysokości (a jakże!) 100zł.