500 000 000 zbiker@t.pl

Badanie zbieżności kół to bardzo ważna czynność związana z kontrolą samochodowego układu zawieszenia. Gdy geometria jest nieprawidłowa, może dojść do tragicznego wypadku. Nawet wypadnięcia pojazdu z drogi.

Jednym najprostszych testów sprawdzenia stanu zbieżności kół jest puszczenie na chwilę kierownicy w czasie jazdy na prostej i równej drodze. Jeżeli samochód zaczyna ściągać na jedną ze stron, może to świadczyć o niewłaściwej zbieżności kół. Jej objawem jest również piszczenie opon na zakrętach lub wrażenie, że koła z pewnym opóźnieniem reagują na ruchy kierownicy.

Trzeba częściej kupować opony

Niewłaściwa zbieżność kół jest bardzo niebezpieczna, ponieważ wpływa na stabilność toru jazdy samochodu. Może spowodować nawet wypadnięcie auta z drogi. Poza tym powoduje wyższe koszty użytkowania auta, ponieważ wpływa na znacznie szybsze i nierównomierne zużywanie się opon. Trzeba je więc częściej wymieniać. Dlatego specjaliści zalecają, aby badanie zbieżności kół przeprowadzać co najmniej raz w roku lub częściej. Taka kontrola jest również konieczna po naprawie lub wymianie jakichkolwiek elementów układu zawieszenia i zalecana po zmianie opon.

oldmobile

Koszty i wiedza

Badanie zbieżności kół nie jest możliwe do wykonania domowymi metodami w garażu lub na parkingu. Mogą to robić jedynie wyspecjalizowane warsztaty wyposażone w odpowiedni sprzęt. Jest on stosunkowo drogi i dość skomplikowany w obsłudze, dlatego nie opłaca się go kupować, aby służył tylko do celów prywatnych. Poza tym prawidłowe badanie zbieżności kół wymaga specjalistycznej wiedzy. Na przykład dostępu do danych producenta samochodu, określających wartości właściwej zbieżność. Jej badanie nie trwa długo i nie jest drogie.

Aby diagnosta mógł wykonać taką usługę, trzeba przyjechać do warsztatu samochodem bez uszkodzonych elementów zawieszenia i układu kierowniczego. W czasie badania zbieżności sprawdza się przede wszystkim wzajemne ustawienie względem siebie kół przednich i tylnych. Badane są również inne parametry wynikające z typu pojazdu i poleceń producenta.

Sprawdź także: https://comparic.pl/kurs-liry-tureckiej-notowania-online-na-comparic/