500 000 000 zbiker@t.pl

Ceny samochodów rajdowych dla wielu bywają astronomiczne. Kosztowny jest również proces przerobienia danego modelu, tak by ten nadawał się do realizowania niszowej pasji nawet na szczeblach wyłącznie amatorskich. W dzisiejszym artykule poznamy nie tylko ceny aut rajdowych, ale także dowiemy się czym charakteryzują się tytułowe pojazdy. Zapraszamy do lektury!

Definicja samochodu rajdowego

Zanim powołamy się na konkretne liczby, warto przede wszystkim wyjaśnić czym tak naprawdę jest samochód rajdowy. A zatem zgodnie z definicją jest to zazwyczaj samochód seryjny, osoby, terenowy, a nawet ciężarowy przekonstruowany w taki sposób, by dostosować jego warunki do udziału w samochodowych rajdach w danej formule. Intuicyjne metody konstrukcyjne nie wchodzą w grę, bowiem tytułowa konstrukcja określona jest zbiorem reguł i przepisów na który składa się stopień modyfikacji w ramach określonej specyfikacji. W związku z formułą rajdów wyróżniamy trzy podstawowe grupy samochodów rajdowych – auta rajdowe klasyczne, auta rajdowe górskie oraz auta rajdowe terenowe. O różnice występujące w autach seryjnych i zmodyfikowanych zapytaliśmy rajdowca – Oskara Burskiego.
„Pomimo faktu, że samochody rajdowe bazują na modelach seryjnych, to ich przygotowanie w praktyce wymaga całkowitej przeróbki. Widać to przede wszystkim w cenach tego typu aut. W gwoli przykładu – w autach klasy R5 popularna dziś Skoda Fabia produkowana seryjnie kosztuje około 50 tysięcy złotych, ten sam samochód przystosowany do rajdów nie powinien zostać sprzedany za mniej niż 700 tysięcy złotych…”
Oskar Burski operuje na zaniżonych kwotach, które uległy zmianie stosunkowo niedawno. Zróżnicowanie cen stało się pokłosiem polityki FIA, która ustaliła ceny maksymalne. Jeszcze do niedawna tego rodzaju auto kosztowało do 4 milionów złotych. Celem zmian jest popularyzacja rajdów samochodowych. Nie zmienia to faktu, że ceny te i tak pozostają horrendalne dla laików.

auto

Różnice pomiędzy samochodem rajdowym, a klasycznym

Różnic występujących pomiędzy modelami konwencjonalnymi, a rajdowymi jest zbyt wiele, dlatego my skupimy się dziś wyłącznie na tych najważniejszych. Te zaczynają się już we wnętrzu pojazdu – przyciski z deski rozdzielczej przeniesione są na panel pomiędzy fotelami z racji faktu, iż pilot siedzący na fotelu pasażera poprzez przypięcie pasami nie był w stanie ich dosięgnąć. Siłą rzeczy fotele zostały przesunięte do tyłu – celem zabiegu jest także korzystniejsze rozłożenie masy. Podobny cel przyświeca idei zaniżenia fotelu pilota – jest nim obniżenie środka ciężkości. Efekt? Zwiększenie dynamiki jazdy.
O pozostałych różnicach napiszemy w kolejnej części artykułu charakteryzującego samochody rajdowe. Zaprezentujemy przede wszystkim kluczowe różnice dla hamulców i kół, klatki bezpieczeństwa, silnika, a także skrzyni biegów.

Współpraca: https://www.centercar.pl/.