500 000 000 zbiker@t.pl

Ceny nowoczesnych kamperów bywają astronomiczne. Zaawansowane rozwiązania technologiczne jakie proponują współcześni producenci muszą kosztować i nic w tym dziwnego, że ceny te mówiąc delikatnie nie są na każdą kieszeń. Biorąc pod uwagę koszta związane z kamperami używanymi możemy mówić o cenach wysokich, dlatego w dzisiejszym artykule zaprezentujemy kilka wyjść alternatywnych polegających na przerobieniu samochodu dostawczego (znacznie tańszego) na kampera. W jaki sposób tego dokonać? Odpowiedź w dzisiejszym artykule.

Istotne kwestie formalne

Przerobienie auta dostawczego na auto kempingowe niesie ze sobą jeszcze jedną ważną zaletę – stworzenie pojazdu zgodnego z własnymi oczekiwaniami, dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Niestety okazuje się, że tego rodzaju chałupnicze przeróbki obwarowane są regulacjami prawnymi. Kluczowy aspekt ma związek z przerejestrowaniem pojazdu. Jeśli zamierzamy dokonać procesu przerejestrowania auta dostawczego na osobowy – wówczas wszelkich modyfikacji musi dokonać uprawniona do tego firma. Wszelkie zmiany w kolejnym etapie muszą być zaakceptowane formalnie przez stację diagnostyczną. Dopiero po pozytywnej weryfikacji możemy udać się do odpowiedniego urzędu w celu zarejestrowania pojazdu. Jednak niezbędne do tego jest zaprezentowanie kilku istotnych dokumentów – zaświadczenia o przebudowie ze skrupulatnym opisem zmian, a także świadectwa homologacji wskazującego, iż samochód jest przystosowany do transportu osób. W tym miejscu warto podkreślić, że kampery zgodnie z rodzimym prawem rejestrowane są jako pojazdy specjalne, dlatego niezbędne jest przedłożenie zaświadczenia od firmy dokonującej modyfikacji.

Dwa wyjścia do wyboru

Oddając samochód dostawczy w ręce uprawionych do modyfikacji firm mamy dwa wyjścia – pierwsze z nich polega na przekazaniu auta firmie specjalizującej się w tego rodzaju przeróbkach, drugie z kolei dotyczy przekazania auta dostawczego tożsamemu producentowi kamperów, który na bazie wcześniejszych projektów wprowadzi odpowiednie zmiany. Jeśli chodzi o producentów – wielu z nich dokonuje kompleksowej przeróbki uwzględniając przy tym także kwestie formalne i prawne, dzięki czemu proces jest błyskawiczny i efektywniejszy, ale niestety – bardziej kosztowny. Ponadto auta tego typu nie tracą okresu gwarancyjnego będąc pod szyldem pojazdu specjalnego, co w przypadku firm ogólnych nie jest tak oczywiste. Ze względu na spore koszta wiele osób decyduje się na indywidualną modernizację – ta w dłuższej perspektywie może odbić się czkawką. O skutki improwizacji związanej z przeróbką zapytaliśmy eksperta – Włodzimierza Stawarczyka.
„Osobiście znam specjalistów, którzy są w stanie przerobić dostawcze auto w sposób skuteczniejszy i ciekawszy niż firmy zajmujące się tym profesjonalnie. Problemem jest jednak brak skutków prawnych, który prowadzi do sporych kar finansowych. Warto wziąć pod uwagę, że kamperowcy bardzo często poddawani są kontrolom drogowym ze względu na olbrzymie zaniedbania w ubiegłych dziesięcioleciach. Właśnie dlatego lepiej zlecić to firmie uprawnionej do modernizacji i mieć święty spokój…”

Przy współpracy z https://www.centercar.pl/.