500 000 000 zbiker@t.pl

Trudno powiedzieć, iż Opel Kadett zrewolucjonizował globalną motoryzację. Ba… Ryzykowna jest już teza, że zmienił on oblicze marki Opel na krajowym podwórku. Tytułowy model jest jednak przykładem cichego bohatera. Tworu, który z tylnego siedzenia wyznaczał motoryzacyjny trend, jakiego dziś nie sposób uświadczyć. Na czym ów trend polegał? To zapomniany dziś pragmatyzm i praktyczność. Połączenie, które sprawiało, że pomimo rozwiązań będących o krok za dokonaniami konstrukcyjnymi samochód spełniał swe właściwe zadanie, czyli jeździł z punktu A do punktu B. I choć podróżom tym nie towarzyszyły fajerwerki i dynamiczne zwroty akcji, to Kadett dał się lubić ze względu na skuteczność i niezawodność. W dzisiejszym artykule powrócimy do historii jednego z najbardziej popularnych wariantów niemieckiego producenta.

Skromne i ciche początki

Początków tytułowego modelu należy upatrywać się w roku 1936. Wtedy niemiecki zakład produkcyjny Russelsheim zaprezentował debiutancki model Opla pod roboczą nazwą Kadett. Nazwa – choć robocza przetrwała kolejne dekady, a sam model zgodnie z założeniami twórców był wariantem budżetowym – dla mas. Pomimo wielu tradycyjnych rozwiązań technologicznych na etapie produkcji zastosowano jedną – nowatorską technikę, która wyznaczyła nowy trend. Mianowicie chodzi o bezpieczną zasadę montowania karoserii, która trudno powiedzieć, żeby przyczyniła się do poprawy bezpieczeństwa jazdy, ale z pewnością uprościła wiele aspektów produkcyjnych. Konstruktorzy mogli produkować więcej i szybciej, a zakład produkcyjny stał się znacznie bardziej wydajny.
Debiutancki model był napędzany rzędowym czterocylindrowym silnikiem o pojemności 1,1 litra, a jego moc oscylowała w granicach 23 KM. Masa samochodu wynosiła wówczas 757kg, co pozwalało uzyskać wysoką jak na owe czasy prędkość maksymalną – 98km/h. O masowej produkcji świadczy ilość sprzedanych sztuk pierwszej generacji. Do roku 1940 wyniosła ona około 110tys sprzedanych egzemplarzy. Warto odnotować, iż największy wzrost sprzedaży dotyczył ostatnich dwóch lat produkcji, bowiem właśnie od roku 1938 konstruktorzy wprowadzili kilka zmian związanych z nadwoziem oraz wnętrzem.

opel2

Wojenko, wojenko…

Wojna przerwała wiele ciekawych produkcji motoryzacyjnych, a jedną z nich był oczywiście Kadett. Wówczas większość fabryk niemieckich rozpoczęła masową produkcję dostaw wojskowych. W konsekwencji mieliśmy do czynienia z długą, bo blisko 22 letnią przerwą, opowiada ekspert z CenterCar. W roku 1962 zakład produkcyjny przeniesiono do Bochum, a flagowym produktem nowej stajni okazał się Opel Kadett A. Model ten stał się odpowiedzią na motoryzacyjny trend aut kompaktowych. Nowy wariant Opla wyposażony został w czterobiegową skrzynię biegów, zaś za napęd odpowiedzialny był czterocylindrowy silnik o pojemności 1 L. Tego rodzaju układ pozwalał uzyskać moc na poziomie 40KM przy maksymalnej prędkości 120km/h. Nowy model Opla pomimo długiej przerwy okazał się sporym sukcesem. Producenci poszli za ciosem.