500 000 000 zbiker@t.pl

Zanim nadejdzie zima, warto pomyśleć, aby dobrze przygotować do niej samochód. Jeśli zawczasu zatroszczymy się o przeprowadzenie pewnych czynności, nie będziemy mieć problemów, chociażby z uruchomieniem auta w mroźną pogodę.

Parnterem artykułu jest magazyn menadżer floty dla zarządzających flotami samochodów.

Wymień opony na zimowe

zimowe opony

Niestety, większość z nas wciąż zostawia to na ostatnią chwilę, kiedy „zima jak zwykle zaskoczyła drogowców”. A wystarczy zjawić się na stacji obsługi, zanim spadną pierwsze śniegi i dokonać wymiany. Jeśli chcemy założyć te same opony, co rok wcześniej, koniecznie sprawdźmy, w jakim są stanie. „Zimówki” umożliwiają pewniejszą jazdę na śniegu i lepsze hamowanie w zimowych warunkach. Dobrze byłoby również sprawdzić, w jakim stanie znajduje się koło zapasowe.

Sprawdź akumulator

akumulator

Przed zimą musimy sprawdzić, w jakiej kondycji jest akumulator w naszym aucie. Trzeba wybrać się do specjalisty i ocenić działanie baterii pod obciążeniem. Na podstawie badania będzie można ocenić, jak akumulator będzie się zachowywać w niskich temperaturach. Jeżeli jest za słaby, powodem może być problem z układem ładowania. Może się tak zdarzyć, że konieczna będzie naprawa alternatora.

Sprawdź parametry płynów

Specjalista powinien też przed zimą koniecznie sprawdzić, jaka jest temperatura krzepnięcia płynu w układzie chłodzenia. Gdyby nie była właściwa, może to spowodować, że zniszczeniu ulegnie silnik. Właściwa temperatura zamarzania płynu to około -37°C. Szczególnie wskazane jest sprawdzanie temperatury krzepnięcia płynu przez właścicieli aut używanych.

Poza tym przed nadejściem zimy musimy sprawdzić płyn hamulcowy. Dobrze by było zweryfikować również, czy w spryskiwaczu znajduje się odpowiedni płyn na zimę. Jeśli nie, ryzykujemy, chociażby uszkodzenie elektrycznej pompki. No i to, że nie uda nam się spryskać na przykład reflektorów.

Właściciele diesli

Oni szczególnie dokładnie powinni przygotować auto do zimy. Oprócz sprawdzenia stanu akumulatora powinni sprawdzić, czy dobrze działają świece żarowe oraz układ wtryskowy. Problemy na pewno pojawią się z paliwem, bo olej napędowy źle znosi niskie temperatury. Wytrąca się z niego parafina, powodująca, chociażby blokadę filtru paliwa. Do balu należy wlewać najpierw tak zwane paliwo przejściowe (dostępne od października do mniej więcej połowy listopada), a potem olej napędowy zimowy z grupy F albo olej arktyczny klasy 2. Można też zdecydować się na produkty z półki Premium, choćby Verva ON.

Właściciele samochodów na gaz

lpg

Jeżdżący pojazdami na gaz powinni przed zimą w pierwszej kolejności zrobić przegląd instalacji. Ponieważ w zimie zmienia się zawartość tlenu w powietrzu w niskiej temperaturze. Lecz przede wszystkim z tego powodu, że na zimę daje się gaz w innym składzie, z większą ilością propanu, a mniejszą butanu. Konieczna jest też wymiana filtra gazu.

Niezwykle istotne jest to, aby układ chłodzenia był szczelny. Jeśli nie będzie, zostanie zapowietrzony. To w dalszym ciągu doprowadzi do zamarznięcia parownika. Dobrze jest pamiętać, że auto na gaz początkowo pracuje na benzynie i dopiero po osiągnięciu odpowiedniej temperatury następuje przełączenie na LPG.